איך ומתי התחילו החיים על כדור הארץ?

תאריך הפרסום 04/03/2023 / טבע / היסטוריה
איך ומתי התחילו החיים על כדור הארץ?

אם נניח את ספרי הדת במקומם המכובד על מדף האגדות, נראה שמקור החיים על פני כדור הארץ הוא עדיין בגדר תעלומה למדענים ועל פי ההשערה הנפוצה ביותר, החיים על פני כדור הארץ הופיעו לפני כ-4 מיליארד שנים.


הסיבה הסבירה ביותר להופעת החיים היא אבולוציה ביוכימית. עם זאת, מדענים אינם שוללים את ההשערה של מקור חיים מחוץ לכדור הארץ. השאלה הקלאסית "מה בא קודם, התרנגולת או הביצה?" מראה לנו את מורכבות הבעיה איתה מתמודדות התיאוריות על מקור החיים על פני כדור הארץ.

מה יכול להיחשב כתחילת החיים? רוב המדענים המודרניים מאמינים כי הדחף להופעת החיים על פני כדור הארץ ניתן על ידי אבולוציה כימית, שבמהלכה החלו מולקולות אנאורגניות על פני כדור הארץ להפוך לאורגניות בהשפעת מים ואוויר. בהתחלה, אלו היו אלכוהול וחומצות אורגניות, ואז החלו להופיע בהדרגה מה שנקרא "ביומולקולות" (חומצות אמינו, חומצות שומן ופוליסכרידים). ולבסוף, המבשר הישיר להופעת החיים על פני כדור הארץ היה חלבון, שהפך ל"חומר הבניין" של כל היצורים החיים.

האורגניזמים החיים העתיקים ביותר שאנו מכירים הם ציאנובקטריה. אלו הן אצות כחולות ירוקות שלדעת מדענים היו הראשונות שפיתחו את היכולת לבצע פוטוסינתזה. האורגניזמים החיים הראשונים על פני כדור הארץ היו פרימיטיביים וחיו במים. מדענים רואים בנוכחות מים נוזליים על פני כדור הארץ אחד התנאים החשובים ביותר להופעתם של חיים.


אהבתם את התשובה? אנא שתפו אותה עם החברים!
שתפו בפייסבוק
שתפו בווטסאפ
שתפו בטלגרם

© 2024  אתר השאלות  כסף פוליטיקה היסטוריה מקומות מושגים אנשים ספורט טבע בריאות